Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

You don't have permission to access this resource.

Forbidden

403 Forbidden
Hlavní stránka arrow Historie arrow Krvavé dílo v Srní u Lípy

logo

Krvavé dílo v Srní u Lípy PDF Tisk E-mail
Napsal Pavel Bratršovský   
Čtvrtek, 26. únor 2015
Podklady pro článek byly čerpány z dobového tisku v archívu v České Lípě

Krvavé dílo v Srní u Lípy

Dva mrtví, dva těžce a dva lehce zranění.

  1 000 říšských marek (RM) na hlavu neznámých pachatelů.

Úředně se sděluje: 19.října 1939, krátce po 21.15 hod., vnikli do hostince hospodského Waltera v Srní dva neznámí muži s odjištěnými revolvery. Žádali rodinu hostinského a pět přítomných hostů, aby se otočili obličejem ke zdi. Tento požadavek pokládali přítomní za žert, dokud jeden z neznámých nevystřelil. Když se chtěl syn hostinského - 31 letý Karl Walter - bránit židlí proti vetřelcům, střelili útočníci naslepo na přítomné.

Smrtelně zranili 52 letou menželku hostinského Marii Walterovou a jejího syna Karla. Hostinský Walter a tři hosté - Franz Weber, Josef Heller a Wenzel Görner z Provodína a Doks byli raněni. U dvou osob bylo zranění životu nebezpečné.

Po skončení útoku oba útočníci utekli, aniž by cokoliv vzali sebou. Popisováni jsou takto: Věk 20 -30 let, štíhlí, jeden asi 175 cm vysoký, a druhý trochu menší. Oba měli obličeje začerněné sazemi. Použity byly dvě pistole kalibru 6,35 a 7,65 mm. Neznámí byli oblečeni v tmavých pláštích a pravděpodobně měli na hlavách stejné sportovní čepice.

Ihned po oznámení zločinu byla provedena opatření jak na lipské železniční policii tak v okolních četnických stanicích k zadržení pachetelů.

Na místě činu se objevilo ještě v noci státní zastupitelství a kriminální policie z Liberce.

Na zadržení pachatelů byla vypsána odměna 1 000 RM, s vyjimkou úředních osob služebně zapojených do pátrání.

Rodina Walterových, jajichž život byl ničen tak strašným zločinem, provozovala už desetiletí hostinec v Rehdörfelu (Srní), který byl často vyhledávaným cílem výletů z okolí. Hostinský Walter pocházel z Burgsteinu (Sloup v Čechách) a před koupí hostince v Srní byl usazen v Reichstadtu (Liberec). Do rodiny patřil syn Karel, který byl obětí krvavého útoku, žijí ještě dvě dcery - jedna je vdaná v Habsteinu (Jestřebí), druhá dcera 21 roků stará, se nacházela v době zločinu ve vedlejší místnosti.

Aktualizováno ( Pondělí, 02. březen 2015 )
 
Další >