Hlavní stránka arrow Historie arrow Krvavé dílo v Srní u Lípy

logo

Krvavé dílo v Srní u Lípy PDF Tisk E-mail
Napsal Pavel Bratršovský   
Čtvrtek, 26. únor 2015
Podklady pro článek byly čerpány z dobového tisku v archívu v České Lípě

Krvavé dílo v Srní u Lípy

Dva mrtví, dva těžce a dva lehce zranění.

  1 000 říšských marek (RM) na hlavu neznámých pachatelů.

Úředně se sděluje: 19.října 1939, krátce po 21.15 hod., vnikli do hostince hospodského Waltera v Srní dva neznámí muži s odjištěnými revolvery. Žádali rodinu hostinského a pět přítomných hostů, aby se otočili obličejem ke zdi. Tento požadavek pokládali přítomní za žert, dokud jeden z neznámých nevystřelil. Když se chtěl syn hostinského - 31 letý Karl Walter - bránit židlí proti vetřelcům, střelili útočníci naslepo na přítomné.

Smrtelně zranili 52 letou menželku hostinského Marii Walterovou a jejího syna Karla. Hostinský Walter a tři hosté - Franz Weber, Josef Heller a Wenzel Görner z Provodína a Doks byli raněni. U dvou osob bylo zranění životu nebezpečné.

Po skončení útoku oba útočníci utekli, aniž by cokoliv vzali sebou. Popisováni jsou takto: Věk 20 -30 let, štíhlí, jeden asi 175 cm vysoký, a druhý trochu menší. Oba měli obličeje začerněné sazemi. Použity byly dvě pistole kalibru 6,35 a 7,65 mm. Neznámí byli oblečeni v tmavých pláštích a pravděpodobně měli na hlavách stejné sportovní čepice.

Ihned po oznámení zločinu byla provedena opatření jak na lipské železniční policii tak v okolních četnických stanicích k zadržení pachetelů.

Na místě činu se objevilo ještě v noci státní zastupitelství a kriminální policie z Liberce.

Na zadržení pachatelů byla vypsána odměna 1 000 RM, s vyjimkou úředních osob služebně zapojených do pátrání.

Rodina Walterových, jajichž život byl ničen tak strašným zločinem, provozovala už desetiletí hostinec v Rehdörfelu (Srní), který byl často vyhledávaným cílem výletů z okolí. Hostinský Walter pocházel z Burgsteinu (Sloup v Čechách) a před koupí hostince v Srní byl usazen v Reichstadtu (Liberec). Do rodiny patřil syn Karel, který byl obětí krvavého útoku, žijí ještě dvě dcery - jedna je vdaná v Habsteinu (Jestřebí), druhá dcera 21 roků stará, se nacházela v době zločinu ve vedlejší místnosti.

Aktualizováno ( Pondělí, 02. březen 2015 )
 
< Předch.   Další >